Malowanie ecoboxów Hopkie | Otwarcie stodoły
Plener społeczny Stowarzyszenie Wspólnota Arche
Integracja na świeżym powietrzu i wspólne tworzenie to niezapomniany czas jaki czeka nas na Roztoczu już w dniach 15-17 maja tego roku. Stowarzyszenie Wspólnota Arche organizuje kolejny plener społeczny, do którego zaprasza lokalnych mieszkańców. Tym razem wydarzenie ma upamiętnić osobę Wiesławy Szymoniak, malarki, która mieszkała i tworzyła na Lubelszczyźnie. Murale inspirowane twórczością Pani Wiesławy mają pokryć kontenery morskie, które zostały przekształcone w jednostki mieszkalne na terenie Arche Siedlisko Hopkie.
Plenery organizowane przez Stowarzyszenie zawsze poruszają wątki regionalne, nawiązują do lokalnych tradycji i wzornictwa regionu. Dotychczas powstały m.in. murale w Arche Hotelu Piła tworzone przez mieszkańców, inspirowane wzorami krajeńskimi. Podobne wydarzenia odbywały się także w Koszarach w Górze Kalwarii oraz Arche Hotelu Puławska Residence w Warszawie i Arche Sanatorium Milicyjne Nałęczów. Ciekawą formą wykorzystania stylistyki regionalnej było także malowanie samochodów przez osadzonych w Zakładzie Karnym w Siedlcach we wzory Urzecza oraz ornamenty z okolic Węgrowa i Siedlec w ramach projektu „Tolerancja”.
Zapraszamy do wspólnego malowania
Nabór na plener jest otwarty, we wspólnym malowaniu może wziąć udział każdy kto zgłosi się do organizatorów. Mile widziane są szkoły, młodzież, seniorzy, całe rodziny, także osoby, które nigdy wcześniej nie malowały. Plener będzie przebiegał pod czujnym okiem dyrektor artystycznej Grupy Arche – Moniki Wojciechowskiej, która niejednokrotnie organizowała już podobne wydarzenia, więc bez obaw można zapisać się już dziś.
Więcej informacji oraz zapisy
Recepcja:
Otwarcie stodoły
Kulminacją 3-dniowego wydarzenia będzie 18 maja otwarcie stodoły w Arche Siedlisko Hopkie. Impreza plenerowa na świeżym powietrzu, którą uświetni występ lokalnego zespołu Kapela Galicjanie. Wieczorem przenieś się w czasie podczas niezapomnianej potańcówki w stodole, inspirowanej latami 80-ymi. Przygotuj się na niekończącą się zabawę, która potrwa do późnych godzin nocnych, bawimy się póki sił nam starczy!
Nie zapominamy o naszych małych gościach! Dla dzieci przygotowaliśmy wyjątkową strefę zabaw, gdzie mogą cieszyć się grami wielkoformatowymi oraz animacjami. Wszystko to zostanie okraszone popcornem oraz słodką watą cukrową!
Festiwal piwa
A to nie koniec niespodzianek! Odwiedź stoisko Koła Gospodyń Wiejskich i odkryj bogactwo lokalnych smaków, od serów po przetwory. Nie zapomnij skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez utalentowane panie z KGW.
Pragnienie naszych gości ugasi browar rzemieślniczy ze wschodu Polski, Lubelszczyzny – krainy chmielu i tradycji piwowarskich, który łączy nowoczesność z tradycją. Jeśli szukasz niebanalnych doznań od chmielowego piwa bezalkoholowego przez tradycyjne lagery z polskim chmielem po owocowe kwaśne i dzikie piwa to wszystko zapewni nam Dziki Wschód. Każdy z nas będzie mógł być Tańczącym z Chmielami w Złotych Kalesonach.
Czekamy na Was!
Wiesława Szymoniak
Wiesława Szymoniak była twórczynią niezwykle utalentowaną w wielu dziedzinach twórczości ludowej. Oprócz malarstwa sztalugowego i na szkle, wypowiadała się w dziedzinie poezji, sztuki zdobniczej i obrzędowej. Znana była również z dużego zaangażowania i aktywności w środowisku twórczym i artystycznym swojego regionu.
Najbardziej lubiła malować farbami olejnymi na płycie. Tematyka jej obrazów dotyczyła życia dawnej wsi np. prac związanych z porami roku (siew, żniwa, kopanie ziemniaków), wystroju i prac wykonywanych w wiejskich izbach (darcie pierza, kiszenie kapusty, pieczenie chleba), jak również zwyczajów, obrzędów dorocznych i rodzinnych. Z kolei jej obrazy na szkle miały charakter religijny, przedstawiały wizerunki Chrystusa, Maryi i świętych. Ich stylistyka nawiązywała do dawnego malarstwa na szkle kultywowanego na Lubelszczyźnie.
Malarka wypracowała swój własny styl – jest nim bogactwo kolorystyczne, specyficzna kompozycja, nagromadzenie szczegółów oraz układ postaci przedstawionych w ruchu, tętniących życiem.
Artystka uczestniczyła w plenerach, targach i kiermaszach sztuki ludowej w całej Polsce. prowadziła liczne spotkania autorskie oraz lekcje pokazowe podczas spotkań z dziećmi w szkołach i przedszkolach. Wystąpiła również w dwóch cyklicznych programach telewizyjnych pt. „Hobby” TV Lublin i „Gościniec” TV Polonia. Jej twórczość znana jest także poza granicami kraju, jej prace posiada wielu kolekcjonerów na całym świecie.
Świadectwem jej możliwości twórczych i wszechstronnego talentu była twórczość poetycka. Jej wiersze zebrane w autorskim tomiku Mogę barwić tęczę (Lublin 2002), a także zamieszczone w antologii Gdy z mgieł rannych wychyla się ziemia (Krasnystaw 1998) bliskie są tradycyjnej poezji ludowej. Obecne są w nich motywy typowe dla tej literatury: wiara w Boga i słuszność Jego wyroków, ukochanie „małej” ojczyzny, tęsknota za przeszłością, szacunek dla przodków, silna więź z przyrodą.
Arche Siedlisko to projekt społeczny, którego celem jest umożliwienie poznania niezwykłych miejsc i ludzi w wygodnej i samoobsługowej formule ecoboxów.
Pomysł zrodził się z potrzeby przebywania wśród natury, w sposób niewymuszony, w miejscach nieoczywistych, z dala od tych z pierwszych stron gazet, za to blisko lokalnych tradycji i społeczności. Arche Siedliska z założenia mają być przystępne. To komfortowe miejsca do wypoczynku, które nie rujnują kieszeni i są fantastyczną bazą wypadową do odkrywania przepięknych zakątów polskich regionów.