Arche Siedlisko

Atrakcje okolicy – Roztocze

SUSIEC

Szumy nad Tanwią

Odległość od siedliska: 34 km od Typin , 40 km od Hopkie

Rezerwat chroni przepiękne fragmenty doliny rzek Tanew i Jeleń, na których utworzyły się liczne niewielkie kaskady wydające charakterystyczny, kojący szum.

SUSIEC

Wieża widokowa w Suścu

Odległość od siedliska: 31 km od Typin , 37 km od Hopkie

Wieża została wybudowana w 2013 roku. Usytuowano ją na najwyższym wzniesieniu w okolicy – Górze Grabowickiej. Ma 12 metrów i trzy kondygnacje. Z góry roztacza się bardzo ładny widok na pasiaste pola i rozległy kompleks Puszczy Solskiej.

RUDA ŻURAWIECKA

Kajaki

Odległość od siedliska: 22 km od Typin , 24 km od Hopkie

Spływy kajakowe po malowniczym Roztoczu, również nocą! Baza kajakowa i start spływu znajduje się w Rudzie Żurawieckiej obok starego młyna (parking przy budynku). Rezerwacje są obowiązkowe i przyjmowane pod numerem telefonu 731003256.

KRASNOBRÓD

Zalew w Krasnobrodzie

Odległość od siedliska: 32 km od Typin, 38 km Hopkie

Zalew na rzece Wieprz. Piaszczyste krasnobrodzkie plaże otoczone sosnowymi lasami zachęcają do wylegiwania się w nagrzanym słońcem piasku. Oprócz kąpieli słonecznych, można korzystać z kąpieli w wodzie. ZNajduje się tu również bogato rozwinięta baza gastronomiczna. Dla aktywnych jest także boisko do piłki siatkowej, nowy kompleks basenów, rowerki wodne oraz park linowy.

KRASNOBRÓD

Park Jurajski Krasnobród

Odległość od siedliska: 33 km od Typin, 41 km Hopkie

Fantastyczny sposób na spędzenie czasu i naukę prehistorii dla najmłodszych. Dostępna ścieżka edukacyjna Dinozaury-Krasnobród, podczas której można spotkać dinozaury z każdej ery.

KNIAZIE

Cerkiew pw. św. Paraskewy

Odległość od siedliska: 29 km od Typin, 29 km od Hopkie

Ruiny tej cerkwi zagrały w filmie „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
Murowana cerkiew pw. św. Paraskewy została wzniesiona na miejscu dawniejszej drewnianej. Powstała w latach 1798–1806 z fundacji kniaziów lubyckich. Została uszkodzona podczas II wojny światowej w 1941 i spalona w 1944. Aktualnie świątynia znajduje się w stanie ruiny, dlatego podczas zwiedzania należy zachować szczególną ostrożność. W pobliżu znajduje się murowana dzwonnica parawanowa i rozległy cmentarz. Na wielu z nich można odczytać inskrypcje zapisane łaciną i cyrylicą. Wokół cerkwi i na cmentarzu rosną piękne, bardzo stare drzewa, które zasługują na miano pomników przyrody. W czasach swojej świetności świątynia mogła pomieścić nawet 1000 osób i była cerkwią parafialną dla ponad 5000 wiernych.

Czermno

Grody Czerwieńskie

Odległość od siedliska: 30 km od Typin, 23 km Hopkie

Czermno było niegdyś jednym z największych grodów wczesnośredniowiecznych w Polsce wschodniej. W V-VI wieku w tych stronach powstały początki państwowości tworzonej przez Bużan. Od początku XIX w. utożsamiane jest często z Czerwieniem, stolicą Grodów Czerwieńskich, leżących na spornym pograniczu polsko-ruskim.

BEŁŻEC

Miejsce pamięci z Bełżcu

Odległość od siedliska: 23 od Typin, 32 km Hopkie

Muzeum i pomnik poświecony ofiarom hitlerowkiego obozu śmierci w Bełżcu. W latach 1941-1943 funkcjonował tu nazistowski obóz zagłady, który pochłonął około 500 tys. istnień ludzkich. Jego ofiarą padli przede wszystkim Żydzi z Lubelszczyzny, Małopolski oraz z Galicji Wschodniej (z gett we Lwowie, Lublinie i Krakowie). Ginęli tam również Żydzi niemieccy, austriaccy, czescy oraz słowaccy, deportowani wcześniej do gett na terenie Polski. Ponadto w obozie zgładzono kilkuset Romów. Wiadomo tylko o dwóch osobach, które przeżyły obóz.

DĄBROWA TOMASZOWSKA

Stadnina pod lasem

Odległość od siedliska: 14 km od Typin, 20 km Hopkie

Stadnina oferuje mile spędzony czas na jeździe konno, ale nie tylko. Na terenie obiektu znajduje się również: plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki plażowej, staw dla wędkarzy, darmowe Wi-Fi i bar.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn

Odległość od siedliska: 66 km od Typin, 70 km Hopkie

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie” Te słowa wiersza Jana Brzechwy stały się w Polsce powszechnie znane i rozsławiają miasto do dziś. Odwiedzający wybierają to miejsce przede wszystkim ze względu na otaczającą przyrodę. Bardzo malowniczym i naprawdę pięknym miejscem jest Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy o obszarze 20,1 tyś. ha. Znajdują się tu ścieżki spacerowe, piesze i rowerowe. Przez Szczebrzeszyn przebiega Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec i okolice

Odległość od siedliska: 66 km od Typin, 70 km Hopkie

Zwierzyniec to serce i stolica środkowego Roztocza, pełne zieleni i licznych zabytków, pozostałych po Ordynacji Zamojskiej. Jest również siedzibą Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Miejsca warte uwagi:
– Kościół na wyspie p.w. św. Jana Nepomucena
– Stawy Echo
– Florianka – ostoja Konika Polskiego
– Browar Zwierzyniec
– Biała Góra i wieża widokowa

ZWIERZYNIEC

Park linowy Zwierzyniec Ranczo

Odległość od siedliska: 48 km od Typin, 55 km Hopkie

Znajdują się tu trasy o różnym stopniu trudności dla młodszych i starszych.

ZAMOŚĆ

Zamość i okolice

Odległość od siedliska: 66 km od Typin, 70 km Hopkie

Zamość, renesansowe miasto idealne, zbudowany na wzór włoskiej Padwy. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warte zobaczenia:
– Rynek w Zamościu – idealny kwadrat
– Ratusz w Zamościu – najpiękniejszy ratusz w Polsce
– Zamość podziemny – Trasa w Podziemiach Oficyn Ratusza
– Twierdza Zamość
– Park Miejski w Zamościu oraz Stara Brama Lubelska
– ZOO

HORYNIEC ZDRÓJ

Horyniec Zdrój i okolice

Odległość od siedliska: 55 km od Typin, 58 km Hopkie

Horyniec-Zdrój, miejscowość uzdrowiskowa położona na pograniczu Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Roztocza, znana z. najlepszych zasobów borowiny w Polsce.

Warte zobaczenia:
– teatr dworski wybudowany w latach 1843–1846, obecnie Gminny Ośrodek Kultury
– kościół zdrojowy pw. bł. Jakuba Strzemię
– zespół klasztorny oo. Franciszkanów
– Dom Zdrojowy
– kapliczka św. Antoniego
– rezerwat „Sołokija”

GUCIÓW 19, ZWIERZYNIEC

Zagroda Guciów

Odległość od siedliska: 42 km od Typin, 50 km Hopkie

To mały prywatny skansen położony między Zwierzyńcem, a Krasnobrodem. Na całość składają się dziewiętnastowieczna chałupa i stodoła oraz obora z początku ubiegłego stulecia. Warto zwrócić uwagę na najstarszy tutejszy obiekt czyli osiemnastowieczny spichlerz. Pomysłodawcą i twórcą jest małżeństwo Stanisław i Anna Jchymek. Po miejscu oprowadza turystów przewodnik.
Można skosztować tu regionalnych specjałów m.in.: łupcie, podpłomyki, świeżonkę.

BLIŻÓW

Wioska Przygody ,,Frajda”

Odległość od siedliska: 43 km od Typin, 49 km Hopkie

W centrum Roztocza, we wsi Bliżów, świetne miejsce dla dzieci na aktywne spędzenie czasu i integrację. W ofercie znajduje się Wioska Indiańska, Szalony Tor Przeszkód oraz Zwariowana Olimpiada. Dodatkowe atrakcje: gra terenowa ,,Bitwa o Wojdę”, ,,Randka z Mariolką” czyli konkurs dojenia sztucznej krowy oraz pamiątkowe bicie monet.

MOKRELIPIE 85 22-463 Radecznica

Pasieka ,,Ulik”

Odległość od siedliska: 83 km od Typin, 85 km Hopkie

Na skraju Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, pszczelarska zagroda edukacyjna dla dzieci, w tym ścieżka przyrodniczo- edukacyjna, wykłady pszczelarskie oraz poczęstunek miodowy. Obserwowanie z bliska owadów zapylających (pszczół, trzmieli, motyli) w oszklonych ulach. Klienci i turyści jako bilet wstępu nabywają ,,miodową pamiątkę” przy wejściu. Możliwość zakupu doskonałych miodów roztoczańskich.